آشنایی با ابزار گل آرایی

صاحب سبک بودن بسیار مهم است. طراحان حرفه ای و متخصص راه و روش های مخصوص به خودشان را دارند و همین است که آنها را نسبت به دیگر همکارانشان متمایز می کند. به این فکر کنید که چه چیزی باعث می شود کار شما خاص و منحصر به فرد شود و سپس با رعایت آن نکته کار خود را آغاز کنید باید به این نکته توجه داشته باشید بهتر است برای این کار  تمرکز داشته باشید و به جزئیات توجه کنید خلاق باشید و مهارت های خود را تکمیل کنید تا بتوانید آنچه را که در ذهن خود تجسم می کنید به واقعیت تبدیل کنید.تفاوت های بین انواع گل و گیاهان را بلد باشید و یاد بگیرید که چگونه با ابزار مورد نیازاستفاده کنید.

 

ظروفی كه در كار گل آرایی استفاده می شود

*** وسایلی كه از طبیعت گرفته می شود مانند بیس (مقطع) تنه‌ی درختان، ساقه های كوچك چوبی، قارچ ها، پوسته‌ی تنه درختان و خزه

*** ظروف مسی و برنجی یا سیلور،ظروف مسی در گل‌آرایی باغچه‌ای استفاده می‌شود

*** ظروف نافرم در گل آرایی فانتزی، گل‌آرایی خشك و روستایی

*** سبدها، كه معمولاً دور آن‌ها را با پوشال می‌پوشانند.

*** ظروف سفالی در طرح های مختلف

*** ستون و گلدان‌های سنگی

*** ظروف چینی یا سرامیك

*** ظروف شیشه ای

*** ابزار و وسایل گل آرایی

*** كپسول های آب، برای نگهداری گل‌های ظریف مانند اركیده و آنتریوم و لیلیوم

*** انواع فوم‌ها؛ فوم های سفید معمولاً در گل آرایی خشك و فوم های سبز برای گل‌آرایی طبیعی استفاده میشود

*** سیم توری، برای بستن فوم یا اسفنج. نام دیگر آن سیم مرغی است

*** كاتِر (Cutter) یا چاقوی اره ای، برای بریدن اسفنج یا فوم

*** قیچی تیغ بُر كه معمولاً برای گل رز استفاده می شود

*** سیم چین برای جدا كردن گل‌ها از ساقه‌ی اصلی

*** انواع چسب (چسب چوب، آكواریوم و نواری)

*** انواع نوار‌ها، برای تزئین گل آرایی

*** سیم، با سایزهای مختلف

*** قیچی باغبانی

*** انبردست

 

برای اینکه کارتان زیبا تر و شکیل تر به نظر برسد بهتر است چند نکته را رعایت کنیم، مثلا ساقه‌های محكمی درون ساقه‌های نرم و توخالی گل‌هایی مانند شیپوری قرار دهیم تا كار گل‌آرایی با دوام‌تر باشد یا ساقه‌ی گل‌هایی مانند رُز را كه ظریف هستند را از دو طرف سیم‌پیچی كنیم، توجه داشته باشید ظروفی كه دهانه آن‌ها تنگ است فوم را در روی دهانه آن‌ها قرار می‌دهیم و با چسب آن را محكم كرده و چند شاخه گل را سیم پیچی و بر روی آن‌ قرار می دهیم و تزئین می كنیم.

 

در استفاده از ظروف سرامیك و دهانه باز بهتر است قسمت بالای آن‌ها را با نوار چسب یا چسب كاغذی تقسیم‌بندی كنید. در اینجا از توری استفاده نمی‌كنیم زیرا توری فلزی به ظرف سرامیك صدمه می‌زند. برای گل‌آرایی خشك لزومی به گذاشتن فوم در درون ظرف نیست ولی در گل آرایی طبیعییك اسفنج خیس شده را در داخل ظرف می گذاریم؛ بهتر است كه فوم را ابتدا درون یك ظرف دیگر بگذاریم بعد آن را در گلدان قرار دهیم و یا آنكه روی سنگ را با وارنیش بپوشانیم تا آب بر آن اثر نكند تا ستون و گلدان‌های سنگی بوسیله‌ی آب خراب می‌شوند. در رابطه با ستون ها و ظروف چوبی هم بهتر از مثل ظروف سنگی عمل کنید.

در استفاده از ظروف شیشه ای در كار گل آرایی بهتر است از پایه های سه شاخه یا پلاستیكی استفاده كنیم، لذا پایه را با چسب آكواریوم به درون ظرف می چسبانیم و فومی را كه از قبل خیس شده به اندازه ظرف برش می دهیم (با كاتِر یا چاقو) و آن را روی سه پایه در درون ظرف ثابت می‌كنیم. سپس برای مشخص نبودن اسفنج، روی آن را با خزه یا سنگهای تزئینی می پوشانیم همچنین در گل آرایی، اسفنج را بوسیله سیم مرغی می بندیم و برای فرو نرفتن این سیم به درون فوم چند ساقه را چیده و در كنار اسفنج قرار می‌دهیم و سیم توری را كامل به دور اسفنج می‌بندیم و از پشت با سیم‌های كوتاه آن را محكم می‌كنیم. سپس اسفنج را روی یك سه پایه در درون ظرف می گذاریم و روی آن را خزه و پوشال می گذاریم.

orchid
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *