آموزش مراقبت و نگهداری از انواع گل رز

شناخت انواع گل رز و روش های نگهداری از آن ها

به معنای واقعی کلمه هزاران نوع گل رز وجود دارد. ما در این جا قصد داریم شما با تعدادی از انواع آن ها و روش های نگهداریشان آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

 

انواع گل رز

 

رز هیبرید چای

رز هیبرید چای بیشترین تعداد گل رز را دارد. از ویژکی های آن گل های های بزرگ تک، با ساقه هایی کشیده و بلند است. اگر روز گل ولنتاین را به دست آوردید، احتمالا یک رز چای هیبرید بوده. این رزها ایده آل برای برش هستند. بیشتر فصل گل دهی آن بهار و پاییز است. با این حال، انواع جدیدی از این گل اصلاح ژنتیکی شده تا مدت بیشتری در طول سال گل دهی داشته باشند.این گل به سرما حساس است و باید در زمستان محافظت شود. چای هیبرید تا ۱ الی ۲ متر رشد می کند.


رز فلوریبوندا

یک رز دورگه از ترکیب چای هیبرید و رز پولیانتا است.از ویژگی های آن با دوام بودن وگلدهی چهار فصل است.
اگر دوست دارید تعداد زیادی گل رز در باغچه خود داشته باشید رز فلوریبوندا یک گزینه مناسب برای شماست،زیرا در زمان گلدهی بوته آن از گل های رز پوشیده میشود و شما به راحتی به علت داشتن ساقه هایی زخیم و محکم میتوانید آن ها را چیده و در گلدان نگه دارید.


رز گراندیفلورا 

گراندیفلورها ترکیبی از چای ترکیبی و فلوریبند ها هستند. آنها مانند فلوربند ها اغلب دارای چندین جفت گل در یک شاخه هستند. از چای هیبرید گل های بزرگ و ساقه های طولانی را به ارث برده اند. گراندفلوراس می تواند تا ارتفاع ۲ متر رشد کند.


رز مینیاتوری

همانطور که عنوان می شود، مینیاتورها کپی کوچکتر از گل های رز بزرگ هستند. گل های کوچک و شاخ و برگ و همچنین اندازه جمع و جور شان آن ها را قادر می سازد که گزینه مناسبی برای داخل یا خارج منزل باشند. آنها همچنین می توانند برای لبه ورودی ها، باغچه های کوچک و یا هر جا که درختچه ای با اندازه طبیعی مناسب نیست استفاده شود. اندازه بالغ مینیاتوری ها معمولا کمتر از نیم متر ارتفاع دارد.

رز بالا رونده 

گل‌های رز بالارونده ، به طور یقین منظره زیبا و فوق العاده ای را در حیاط یا ورودی منزلتان ایجاد میکنند. شما میتوانید با کمی خرج کردن سلیقه و ایده زیبایی خاصی به این گل ها ببخشید.برای آن ها سازه تهیه کنید تا بتوانند به دور ان بپیچند و کمال زیبایی خود را به نمایش بگذارند.این رزها در طول روز به نور مستقیم خورشید نیازمندند ومیتوانید با کمی مراقبت و رسیدگی شاهد گل دهی آن در تمام طول تابستان باشید.

درختچه رز

اصطلاح “درختچه” انواع گل رز را پوشش می دهد، از نمونه های پر از گل تا رزهای تک گل. به طور کلی درختچه های در برابر بیماری ها مقاومند. اندازه آن ها با توجه به نژادشان متفاوت است و از ۱ تا ۳ متر یا بیشتر است.

مراقبت از گل رز

چیدن گل های پلاسیده : گل های پلاسیده را بچینید تا بوته رزتان بتواند بیشتر گل دهی کند . موقع هرس کردن نیز ساقه های خشک شده و ساقه های نازک و ضعیف را نیز از قسمت انتهایی قطع کنید تا ساقه های ضخیم تر راحت تر رشد کنند .

تغذیه

در فصل بهار و پاییز بوته های رزخود رابا کمپوست و کود تغذیه کنید در تابستان نیز از کود های پتاسیم و منیزیم دار استفاده کنید تا گل های بهتری بدهد.ابیاری منظم کنید و اپ پاشی ساقه و برگ های گلتان را فراموش نکنید.

تهیه تکیه گاه 

رز های رورنده برای رشد به تکیه گاه نیاز دارند . شما میتوانید آن ها را به آلاچیق ، ستون و یا تیرک ببندید. رزهای قدیمی و رز های معمولی نیز به تکیه گاه نیاز دارند.در کنار ساقه اصلی آن ها تیرک محکم قرار داده و بوته رز خود را به آن ببندید.

کنترل و جلوگیری از بیماری 

بیماری هایی همچون خال سیاه، سفیدک و پوسیدگی در تابستان های گرم و مرطوب بیماری های شایع برای رز ها هستند ، حتی گونه های مقاوم به بیماری نیز ممکن است در معرض بیماری قرار بگیرند .برگ های ریخته رز ها را جمع آوری کنید و از آن ها دور کنید تا ریسک عفونت گیاه کاهش یابد ، در ضمن از قارچ کش ها هم میتوانید استفاده کنید.

رز مناسب را انتخاب کنید 

برای خرید انواع گل رز فقط محو زیبایی آن نشوید، نوع مناسب آن را انتخاب کنید.گونه های قدیمی به ندرت در تابستان گل میدهند در حالی که گونه های جدید این طور نیستند.

orchid
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *